DRUKUJ
2019-07-17

Komunikat "Dobry start" 300

 

300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

 

KOMU PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE "DOBRY START"?

 

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Ważne!

  • Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole  (a szkoła  w rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- -wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
  • Dnia 1 sierpnia 2019 r. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu „Dobry start”. W wyniku nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków realizacji  rządowego programu „Dobry start”, od 1 sierpnia 2019 r. zmienia się definicja szkoły określona w jego § 3 pkt 6. Zmiana polega na umożliwieniu przyznawania świadczenia dobry start na dzieci, które poczynając od roku szkolnego 2019/2020 będą się uczyć/uczą się w szkołach dla dorosłych (szkoła dla dorosłych to organizacja kształcenia możliwa do zastosowania w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej) oraz w szkołach policealnych(szkoła policealna to typ szkoły ponadpodstawowej).

 

Wnioski o świadczenie dobry start na dzieci, które będą uczyć się/uczą się w szkołach dla
dorosłych i szkołach policealnych, co do zasady będzie można składać drogą papierową od 1 sierpnia 2019 r.

  • Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.
  • Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do  świadczenia dobry start samodzielnie i nie przekazuje wniosku  do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w państwie Unii Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

 

JAK OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE "DOBRY START" ?

 

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka,

 

MIEJSCE i FORMA SKŁADANIA WNIOSKÓW O ŚWIADCZENIE

"DOBRY START"

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Dział Świadczeń Rodzinnych w Olsztynie:

  1. Al. M. J. Piłsudskiego 61 A - Centrum Informacji i Koordynacji oraz
  2. Al. M. J. Piłsudskiego 32 (III piętro siedziba świadczenia wychowawczego "500+")

 

TERMIN ZŁOŻENIA WNIOSKU O ŚWIADCZENNIE "DOBRY START"

 

Wnioski o świadczenie „Dobry start” można składać:

1.       w formie elektronicznej, począwszy od lipca 2019 r. za pośrednictwem :

  • bankowości elektronicznej
  • Portalu Informacyjno – Usługowego emp@tia

2.       w formie papierowej, począwszy od sierpnia 2019 r.

 

UWAGA !  Wnioski można składać do 30 listopada 2019 r.

 

 

TERMIN OTRZYMANIA ŚWIADCZENIA "DOBRY START"

 

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

 

 

UWAGA !

 

Informacje o przyznanym świadczeniu będą wysyłane na wskazany we wniosku adres e-mail automatycznnie. Klient nie odpowiada na takiego, który zawiera informację o przyznaniu świadczenia "Dobry Start". Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka podszywania się potencjalnych oszustów pod instytucje publiczne, a tym samym ograniczy próby wyłudzeń.